صفحه اصلی / آپدیت قالب وردپرس / آپدیت قالب وردپرس بدون از دست رفتن تغییرات

آپدیت قالب وردپرس بدون از دست رفتن تغییرات

برای آپدیت قالب وردپرس بدون از دست رفتن تغییرات چکار باید بکنیم؟ آیا راه حلی وجود دارد؟ همان طور که می دانید سفارشی سازی یکی از بهترین ویژگی های وردپرس است. که می توان با استفاده از افزونه ها و قالب های وردپرس به آن دست یافت. بعلاوه می توان با اضافه کردن کدهای css و اسنیپ کدها به قالب وردپرس این حالات سفارشی و تغییرات را ارتقا نیز داد. ولی زمانی که حرف از بروز رسانی قالب می شود مشکلاتی به وجود می آید. اگر با دقت این کار را انجام ندهید امکان دارد تغییرات قبلی قالب شما از بین برود. حال چکار کنیم که بروزرسانی قالب وردپرس بدون از بین رفتن تغییرات انجام گیرد؟

آپدیت قالب وردپرس بدون از دست رفتن تغییرات

بروزرسانی قالب وردپرس بدون از دست رفتن تغییرات

در این آموزش از سری آموزش وردپرس ابتدا به شما خواهیم گفت که چگونه قالب خود را به درستی سفارشی کنید تا هنگام بروزرسانی تحت تاثیر قرار نگیرد. همچنین خواهید دید که آپدیت قالب وردپرس بدون از دست رفتن تنظیمات سفارشی چقدر می تواند راحت باشد.

آپدیت قالب وردپرس به چه صورت است؟

وبسایت وردپرس شما به طور منظم وضعیت بروزرسانی را بررسی کرده و آن را اعمال می کند. سیستم بروزرسانی وردپرس به حدی قدرتمند است که علاوه بر بروزرسانی خود وردپرس، قالب ها و افزونه ها را نیز آپدیت می کند. مطابق تصویر از صفحه پیشخوان وارد قسمت بروزرسانی ها شوید.

آپدیت قالب وردپرس بدون از دست رفتن تغییرات

در صفحه ^نمایش>> پوسته ها^ زمانی که بروزرسانی یک قالب آماده می شود می توانید یک اعلان را مشاهده کنید.

آپدیت قالب وردپرس بدون از دست رفتن تغییرات

آپدیت ها برای عملکرد و افزایش امنیت وبسایت شما مهم هستند. چرا که جدا از امنیت و از بین بردن مشکلات، توسعه دهندگان قالب ها می توانند ویژگی های جدید را از طریق این بروزرسانی ها معرفی کنند. با کلیک بروی دکمه ی آپدیت می توانید به راحتی برای نصب نسخه جدید اقدام کنید. سپس وردپرس پک قالب را دانلود نموده، آن را از حالت زیپ خارج کرده و فایل های جدید را جایگزین فایل های قدیمی می کند.

این کار سبب می شود تا فایل های نصب شده پوسته قدیمی وبسایت وردپرسی شما بازنویسی شود. اگر کدهای سفارشی را به صورت دستی به فایل های قالب وردپرس خود اضافه کرده اید، تغییراتی که اعمال کرده بودید از بین می روند. بنابراین دیگر بروزرسانی قالب وردپرس بدون از بین رفتن تغییرات نخواهید داشت.

اول از همه باید بدانیم که کدام تغییرات از بین رفتنی و کدام تغییرات ایمن هستند. با ما همراه باشید.

پس از آپدیت قالب چه بخش‌هایی از بین نمی‌رود؟

نگران نباشید تغییراتی که روی قالب، پلاگین و … در وبسایت خودتان انجام داده اید ایمن از حذف شدن هستند. چرا که در دیتابیس مخصوص وردپرس ذخیره خواهند شد. این موارد همه تغییراتی را که از طریق سفارشی سازی داخلی قالب وردپرس از بخش نمایش « سفارشی سازی انجام می گیرد را شامل می شود.

آپدیت قالب وردپرس بدون از دست رفتن تغییرات

شخصی سازی قالب این امکان را فراهم می کند که قالب وردپرس خود را تغییر دهید. تمامی این تغییرات در دیتابیس وردپرس ذخیره می شوند. مثل تغییر رنگ ها، عکس بالای صفحه، css سفارشی، صفحه آرایی و … . چنانچه با صفحه سازهایی همچون المنتور، Dvi Beaver Builder و … صفحه آرایی وردپرس خود را انجام می دهید، این تغییرات ثابت می مانند و بدون از دست رفتن تغییرات بروزرسانی قالب وردپرس انجام می گیرد. همچنین مسیریابی وردپرس و منوهای ویجت در بروزرسانی قالب تغییری نمی کنند.

پوسته های محبوب وردپرس مانند Ocean WP و Astra با پلاگین های همراه روانه بازار می گردند. این افزونه ها امکاناتی مازاد را به پوسته شما اضافه می کنند. تغییراتی که توسط این افزونه ها در قالب شما ایجاد می شوند با بروزرسانی قالب تحت تاثیر قرار نمی گیرند. در واقع شما می توانید قالب وردپرس خود را بدون از دست دادن تغییرات آپدیت کنید. اگر هر قابلیت دیگری را با افزونه به وبسایت خود اضافه کرده باشید، برای مثال فرم های برقراری تماس وردپرس، Google ، email newsletter popups آنالیتیکس و … از تغییر محفوظ خواهند ماند.

چه تغییراتی را به هنگام به‌­روز­رسانی از دست می­‌دهید

همانطور که می دانید قالب و افزونه هر دو از کدهای php برای اجرا و استایل های css جهت ظاهر تشکیل شده اند . و زمانی که نسخه جدیدی از محصول ارائه می گردد این کدها تغییر کرده یا حذف می شوند. و با توجه به اینکه وردپرس سورس باز یا همان Open source هست اگر بخواهید می توانید از طریق کدهای Css یا همان استایل در ظاهر سایت خود تغییراتی ایجاد کنید.

چنانچه کدی را به فایل functions.php قالب خود اضافه کرده باشید، با بروزرسانی قالب این کدها پاک خواهد شد. همچنین هر تغییری در کدهای استایل(Css) را که به فایل style.css اضافه کرده اید نیز از بین خواهد رفت. مشکل همینجاست. راه چاره چیست؟ آیا باید مجددا این تغییرات را پس از هر بار آپدیت قالب از صفر ایجاد کنید؟ آیا واقعا تنها راه حل همین است؟ یا شاید راه حل مناسب این است که کدهای موردنظر را در کامپیوتر شخصی خود کپی کنید و با هر بار بروزرسانی قالب این کدها را paste نمایید؟

حال که می دانیم کدام یک از تغییرات هنگام بروزرسانی از بین خواهند رفت می توانیم راه های نگهداری و بازیابی آنها را با هم بررسی کنیم.

مرحله‌­ی اول: آماده‌ ­سازی 

برای آماده سازی جهت بروزرسانی قالب ابتدا با کمک FTP client به اکانت wordpress hosting خود متصل شوید. وقتی که اتصال انجام شد به پوشه wp-connect/ themes رفته و فولدر قالب خود را در کامپیوتر دانلود کنید.

آپدیت قالب وردپرس بدون از دست رفتن تغییرات

این پوشه به بک آپ قالب شما اختصاص خواهد یافت. و می توانید پس از بروزرسانی از آن برای کپی و paste کردن تغییرات استفاده کنید.

مرحله­‌ی دوم: قالب ب­روز­رسانی شده را دانلود کرده و تغییرات را انتقال دهید

حالا می خواهیم تغییرات و موارد سفارشی قالب قبلی را به نسخه آپدیت شده منتقل کنیم. به وبسایت قالب خود مراجعه کرده و آخرین نسخه مخصوص کامپیوتر خود را دانلود نمایید. فایل زیپ را مکان یابی کرده و extract نمایید. به همین سادگی!

اکنون باید روی کامپیوتر خود تغییرات مربوط به نسخه جدید و قدیمی را داشته باشید. چنانچه تغییراتی که بروی قالب خود انجام داده اید را به خاطر دارید می توانید خیلی راحت روی قالب جدید، کدهای قالب قدیمی را کپی و paste کنید. اگر تغییرات انجام شده را به خاطر ندارید ابتدا باید آنها را پیدا کنید. مقایسه ی فایل های قالبتان آسان ترین روش برای انجام این کار است. WinMerge نرم افزاری مقایسه ای است که برای کامپیوترهای Mac ، و Meld برای کامپیوترهای linux استفاده می شود.

در نرم افزار مقایسه­‌ی فایل، پوشه­‌ی هر دو قالب را باز کنید. نرم افزار مقایسه ای با کنار هم نشان دادن فایل ها این امکان را به شما می دهد که فایل ها را به سرعت مقایسه کرده و تغییرات اعمال شده در قالب قدیمی را مکان یابی نمایید. بنابراین حالا شما می توانید آپدیت قالب وردپرس را بدون از دست رفتن تغییرات انجام دهید.

آپدیت قالب وردپرس بدون از دست رفتن تغییرات

اکنون در همان فایل کدهای قالب قدیمی را در قالب جدید کپی و پیست نمایید.

مرحله سوم: آپلود پوشه قالب جدید

حال پس از اینکه تغییراتتان را در قالب جدید کپی کردید آماده هستید که بروی وبسایت خود نسخه بروزرسانی شده قالب را آپلود کنید. به وبسایت خود با استفاده از FTP client متصل شوید و به فولدر wp-content/themes بروید. فولدر قالب جدید را انتخاب کرده و آپلود نمایید.

آپدیت قالب وردپرس بدون از دست رفتن تغییرات

در این مرحله از طرف FTP client به شما هشدار داده می شود که فایل هایی با اسامی مشابه موجود است. با انتخاب گزینه strongOverwrite اطمینان حاصل کنید که فایل های قدیمی قالب وبسایتتان جایگزین فایل های جدید می شود.

آپدیت قالب وردپرس بدون از دست رفتن تغییرات

به همین سادگی شما موفق به بروزرسانی قالب وردپرس بدون از بین رفتن تغییرات شدید تمام کاری که می بایست انجام می دادید همین بود. حال با مراجعه به سایت خود اطمینان حاصل کنید که همه چیز درست و طبق انتظار انجام شده است.

آپدیت قالب وردپرس بدون از بین رفتن تغییرات

چند روش عالی برای اضافه کردن استایل های سفارشی و اسنیپ کدها به قالب وردپرس وجود دارد. که بهترین روش این است که یک قالب فرزند یا Child ساخته و به فایل های قالب فرزند کدهای سفارش خود را اضافه نمایید. ممکن است کاربرانی مبتدی که به تازگی شروع به کار با وردپرس کرده اند با قالب child راحت نباشند. راه حل ساده تر کدام است؟

از افزونه Code snippets می توانید برای همه تغییرات سفارشی کدها استفاده نمایید. این افزونه امکان اضافه کردن اسنیپت کدها بدون اختلال در وبسایت و به صورت ایمن را برای شما فراهم می کند. همچنین تنظیمات شما در بروزرسانی قالب نیز تحت تاثیر قرار نمی گیرد. در زیر تب Additional CSS که مربوط به customizer  قالب وبسایتتان است می توانید کد css را ذخیره کنید.

آپدیت قالب وردپرس بدون از دست رفتن تغییرات

با روش های گفته شده می توانید با خیال راحت قالب وردپرس خود را بروزرسانی کنید. امیدوارم که مقاله آپدیت قالب وردپرس بدون از دست رفتن تغییرات برای شما مفید بوده باشد.

موفق و پیروز باشید.

نوشته آپدیت قالب وردپرس بدون از دست رفتن تغییرات اولین بار در مکانیک وردپرس | آموزش وردپرس – آموزش ووکامرس پدیدار شد.


دانلود قالب

این مطالب را نیز ببینید!

قالب فروشگاهی Zigcy Lite | قالب Zigcy Lite در ووکامرس

قالب فروشگاهی Zigcy Lite | قالب Zigcy Lite در ووکامرس

قالب فروشگاهی Zigcy Lite امروز با یکی دیگر از قالب‌های رایگان ووکامرس در همیار وردپرس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *